Rozhovor se svatebním fotografem Davidem Faicem

Ukázka videa pro neregistrované ↓↓↓

Přehrát video
Zapnout zvuk

Registrujte se zdarma a pusťte si celé video

A hned získáte neomezený přístup k veškerému obsahu a soutěžím.

Nebo se přihlaste kliknutím zde.

David je jeden z nejlepších svatebních fotografů v ČR. Focení se věnuje už 10 let a specializuje se na svatební focení, těhotenské focení a vše okolo focení lidí.

Co se v rozhovoru dozvíte?

David pro vás má dárek!

Slevový poukaz na svatební focení

Více o Davidovi najdete na jeho webu

Pro stažení poukazu se registrujte

Je to zdarma a získáte přístup úplně ke všemu!

Chci to odemknout!

Milé nevěsty, vítáme vás v ElodyTV u nového videa, které dnes bude se svatebním fotografem Davidem Faicem. David je jeden z nejlepších svatebních fotografů v ČR. Focení se věnuje už 10 let a specializuje se na svatební focení, těhotenské focení a vše okolo focení lidí, zároveň fotí i promo pro náš svatební salón.

V tomto videu se dozvíte, jak si vybrat svatebního fotografa, na co si dát pozor a proč do něj investovat.

Kdy začít s výběrem svatebního fotografa?

David: Co nejrychleji po zásnubách, minimálně rok dopředu. Pokud na svatbě chcete konkrétního fotografa, určité místo a tyhle svatební šaty je těžké vše skloubit na určitý termín. Čím dříve začnete s plánováním, tím je větší pravděpodobnost, že se vám to podaří. Pokud máte sobotní termín je opravdu nutné začít takto brzy. Od dubna do října jsou sobotní termín takřka stoprocentně obsazené, páteční termíny tak ze 70 %. V dnešní době kvůli covidu jsou svatby i v neděli, úterý a ve středy podle toho, jak se přehazují termíny svateb.

Proč se rozhodnout pro profesionálního svatebního fotografa?

Svatební fotograf je docela velká položka v rozpočtu svatby. Proč tedy neoslovit pár kamarádů se smartphony a nechat se nafotit od nich?

David: Souhlasím, je to velká položka. Kamaráda se smartphonem bych si nebral už jenom proto, že je to kamarád a měl by být na svatbě jako host. Další věc je ta, že kamarád nebude vědět, jak komunikovat s lidmi. Nebude vědět, jak fotit, co fotit, odkud fotit. Případně se tam bude motat. Nebude to prostě takové jako kdybyste si vzala profesionálního fotografa, který ví, co dělá a je každý víkend na svatbách.

Jak si vybrat svatebního fotografa?

Jsou při výběru důležitá nějaká kritéria? Existují nějaké zavedené postupy?

David: Určitě hledat. Každý svatební fotograf má svůj styl, svůj rukopis a každému si líbí něco jiného. Hledejte fotky na instagramu, na facebooku nebo se zeptejte kamarádek. V momentě, kdy objevíte nějakou fotku nebo styl, který se vám líbí, zjistěte, kdo fotku fotil a zkuste fotografa oslovit.

Jak začíná komunikace konkrétně s tebou? Jaký je ten první krok?

David: V první řadě mě oslovíte na sociálních sítích, případně vyplníte webový formulář. Potom si ověřím, jestli mám v daný termín volno. Pokud mám volno, většinou se ozvu telefonicky a domluvíme se, jak dlouho na svatbě budu, kolik bude hostů, kde svatba bude a řešíme další informace.

Vyplatí se šetřit právě na svatebním fotografovi?

Pokud mám daný rozpočet a na svatebního fotografa nemám tolik peněz, existují ještě nějaké další varianty?

David: Záleží na rozpočtu, ale svatební fotky jsou jediná věc, který vám ze svatby zůstane. Takže za sebe bych radši oželel nějakou věc a vzal si trošku lepšího fotografa, abych měl hezké fotky.

Co když si ale nevěsta nemůže dovolit svatebního fotografa?

David: Můžete oslovit kamaráda se zrcadlovkou, který nějak fotí. Samozřejmě od něj nemůžete očekávat fotky jako od profi fotografa. Protože se vámi zvolený člověk focením neživí, může se stát, že o fotografie přijdete. Může shořet paměťová karta, odejít externí disk nebo se rozbít foťák. Je to jen technika. Na druhou stranu profi fotograf na svatbě nikdy nemá pouze jeden foťák. Řešením je vzít si svatebního fotografa pouze na menší časový úsek – jen na obřad a svatební focení atd. Tato varianta vyjde levněji.

Na kolik vyjde svatební fotograf?

Když se budeme bavit o konkrétních číslech, kolik si fotograf řekne za celodenní svatební focení?

David: Řádově to bude okolo 15 000 Kč a výše. U mě konkrétně je to okolo 20 000 Kč za celodenní focení. Je to docela pálka, ale fotograf v tom nemá pouze ten jeden den. Na svatbě stráví 12,15 nebo i 17 hodin, ale tím to pro něj nekončí. Pak následuje práce u počítače, která je v řádu desítek hodin. Já celodenní svatbu upravuji zhruba 30 hodin čistého času, takže když si k tomu připočtete i čas strávený na svatbě, jsme na 40–50 hodinách, což už je slušná porce času úměrná k ceně. Zároveň vybavení profesionálního fotografa se pohybuje ve stovkách tisíc korun  několik foťáků, objektivů, blesky atd. Plus vybavení, které je v kanceláři  výkonné počítače, kalibrované monitory. A v přední řadě spousta externích disků, aby se nikdy nestalo, že o fotky přijdu. Záloha musí být na spoustě místech.

Kolik fotek máš na kartě, když dofotíš svatbu?

David: Jsou to tisíce fotek. Výsledný výběr je okolo 350 až 500 upravených fotografií. Vybírám to tak, aby na těch fotkách bylo zachyceno všechno. Upravuji každou fotku stejně, nemám pouze 10 upravených na Instagram a zbytek upravený méně. Prostě, abyste měli památku na celý život.

Kdy dostanu svatební fotky?

David: To záleží na tom, v jakém termínu se svatba koná. Pokud je to na jaře (duben, květen), tak je to většinou týden až 14 dní. Pakliže je svatba v září nebo v říjnu, potom jsou to už 2 až 3 měsíce. Záleží na tom, kolik svateb je za sezónu a jak je fotograf vytížený.

Jak svatební fotky dostaneme?

David: Tohle má každý svatební fotograf trošku jinak. Já fotky přes uložto neposílám, ale potkám se s vámi osobně a fotky dostanete v dárkovém balení – krabička, na kterou si můžete nechat laserem udělat jakýkoli nápis. Uvnitř je 20 kusů vytištěných fotografií, dřevěný flashdisk a 2 DVD. Dále k tomu dostanete dřevěnou fotoknihu s kvalitními listy a díky kroužkové vazbě můžete přidávat i další fotografie.

Jak probíhá domluva s fotografem?

Kolik setkání s fotografem celkově tedy proběhne?

David: Celkově jsou tři. Jedno před svatbou, kde se poznáme a povíme si veškeré informace (harmonogram, místo). Při tomto setkání můžeme lehce upravit harmonogram, protože svatební fotograf má zkušenosti a ví, že 10 minut na gratulace při 100 lidech stačit nebude. Já osobně fotím hned po obřadu fotky s rodinou, kamarády atd. Hlavní párové focení do harmonogramu nedávám a když je dobrá příležitost a světlo, tak jedeme fotit. Druhé setkání je na svatbě a poslední při předání fotek.

Co když nám nevyjde počasí?

David: Počasí je věc, kterou neovlivní nikdo. Je to častý dotaz od nevěst, co budeme dělat, když bude náhodou pršet. Déšť vůbec nevadí, zase ty fotky budou trošku jiné a budou mít krásné emoce. Déšť má svoje kouzlo, byť to není sluníčko. Daleko větší problém je vítr, protože lítají šaty, závoj a všem to vadí.

Jak si zařídit fotokoutek?

Fotokoutek je v dnešní době velký trend tak, jak si ho zařídit?

David: Za mě by fotokoutek neměl na svatbě chybět, pokud tedy nemáte na svatbě 15 lidí. Nesmíme zapomínat na to, že vy jako novomanželé dostanete svatební fotky ode mě, ale svatební hosté by měli mít také památku. Sice jsou v dnešní době mobilní telefony, ale vytištěná fotka má svoje kouzlo. Existují dvě varianta. První je ta, že si pořídíte polaroid nebo instax a zařídíte si to sama. Z mého pohledu je to dražší varianta, protože jedna ta fotka stojí okolo 25 Kč a největší problém je v tom, že fotka se dá vytisknout jen jednou a těch 5 lidí, kteří jsou na fotce ji chce každý. Zatímco fotokoutek (druhá možnost) je profesionální přístroj, kde si novomanželé vyberou svoje pozadí, je u toho obsluha, která zároveň nabádá hosty, ať se jdou fotit a fotka se vytiskne, kolikrát budete chtít. Přijde skupinka pěti svatebčanů, vezmou si rekvizity (máme jich spoustu například klobouky, paruky, cedulky), vyfotí se, zhodnotí, jestli se jim fotka líbí a teprve potom se fotka vytiskne. Vždy se tiskne o jednu fotku navíc, která se potom lepí do připravené fotoknihy pro novomanžele a napíše se k tomu hezký vzkaz. Zároveň je to hezká forma zábavy. Ve fotokoutku běžně na svatbách tiskneme 400–600 fotek, což ve finále vyjde o mnoho levněji než instax nebo polaroid.

Na kolik vyjde fotokoutek?

David: Cena se pohybuje od 6 do 15 000 Kč. Záleží kolik hodin a kolik fotek chcete. Důležitý aspekt je ten, jestli jsem tam jen já jako fotograf a fotokoutek je jako doplněk, a nebo jestli je u fotokoutku někdo z mých kolegů pořád.

Máš nějaké vtipné historky ze svateb?

David: Určitě se něco najde. Byl jsem na svatbě, která byla uvolněná a nevěsta měla tatínka srandistu. Probíhaly samé fórky a tatínek 15 minut před začátkem obřadu zjistil, že si celý futrál s oblekem zapomněl doma, což bylo asi 2 hodiny cesty. Díky tomu, že na svatby vozím více druhů oblečení a tatínek byl postavou stejný jako já, mohl jsem mu půjčit kalhoty a košili. Zbytek doplnil svědek. Náhradní oblečení vozím z důvodu špatného počasí, a nebo když mám 2–3 svatby za sebou a přespávám v hotelech, tak abych se mohl převléknout.

Závěrečná otázka – máš rád svíčkovou?

David má na instragramu každý víkend několik fotek svíčkové, protože je to hlavní jídlo skoro na každé svatbě.

David: Bývalo to moje dětské oblíbené jídlo, ale postupem času, když jsem začal dělat tuhle práci, se z ní stal trošku nepřítel, ale pořád ji mám rád. Poslední dobou už svíčková není takový trend. Nevěsty kvůli mně rozhodně nemusí měnit menu svatební hostiny.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na vás u dalšího videa.

Stáhněte si dárkový poukaz od Davida exkluzivně pro členky ElodyTV.

Další videa

Štítky