Jak vybrat snubní prsteny na celý život? Rozhovor se zakladatelem Elody

Ukázka videa pro neregistrované ↓↓↓

Přehrát video
Zapnout zvuk

Registrujte se zdarma a pusťte si celé video

A hned získáte neomezený přístup k veškerému obsahu a soutěžím.

Nebo se přihlaste kliknutím zde.

Jaký je rozdíl mezi briliantem a diamantem? Jak vybrat snubní prstýnky?

Vítáme všechny naše nevěsty a ženichy u tohoto rozhovoru se zakladatelem Elody, Filipem.

Dnes se dozvíte to nejdůležitější o snubních prstýncích – něco o materiálech, jaký je třeba rozdíl mezi diamantem a zirkonem, proč podobně vypadající prstýnky stojí 20 nebo 40 tisíc a na co si dát celkově při výběru snubních prstýnků pozor.

Filip se na snubní prstýnky specializuje, takže první otázka je jasná: Proč jsou tak důležité?

Filip: Tak proto, že prstýnky jsou jedna z mála věcí, která ti po svatbě zůstane, nechceš je po dvou letech měnit za nový model, nepřestanou tě bavit. A chceš takové, které ti budou pohodlné, které budeš chtít nosit každý den, a které hlavně vydrží navždycky.

Existuje spousta možností, kde snubní prstýnky koupit – e-shopy, velká klenotnictví, která většinou známe z obchodních center nebo malá zlatnictví. Otázka tedy zní, jak si z tohohle spektra možností vybrat.

Filip: Já bych určitě rozebral tyhle čtyři základní možnosti.

Kde vybrat snubní prsteny

E-shop se snubními prsteny

Přestože Elody začínala jako e-shop a stále prodáváme online, není to ta nejlepší varianta. V dnešní době se snažíme všechny zájemce dostat k nám do showroomu, protože, jak jsem říkal na začátku, je to věc, kterou vybíráš jednou v životě. Chceš ji napořád, a proto ji nechceš koupit někde na blind, aniž bys věděla, jak ti to je pohodlné, jak to vypadá naživo, jak ti to sluší, a spousta dalších věcí. Poradenství, které bys měla dostat, na e-shopu nedostaneš. Takže to je podle mě to hlavní, proč je e-shop špatná volba.

Velká zlatnictví v obchodním centru

Za mě je tohle ještě horší, na e-shopu je hlavní výhodou to, že ušetříš peníze a nikam nemusíš. U velkého zlatnictví je většinou výhoda ta, že to máš nejblíž a nemusíš se tam složitě dopravovat. Ale určitě tam nedostaneš odpovídající poradenství. Většinou tam je jedna prodavačka, která prošla jednodenním školením a o těch prstýnkách toho ví tolik, jako kdyby sis ty přečetla první článek, který na tebe vyskočí na internetu. Ale hlavně tam zaplatíš mnohem víc než kdekoli jinde. Většinou je to třetina ceny navíc než kdekoli jinde. Nechci všechny házet do jednoho pytle, ale je to tak 9 z 10 prodejen.

Malí zlatníci

Za mě tuto variantu mohu doporučit, je dobré mít na konkrétního zlatníka dobré reference, které je někdy obtížné sehnat, protože zlatníků není tolik. Zlatník ti může vyrýt na prstýnek rytinu, jakou chceš, většinou to dělají ručně, ale hlavně může prstýnky upravit na míru. Další velkou výhodou je poradenství, zlatník prstýnky vyrábí, takže toho ví víc než já.

Specializované obchody se snubními prsteny

 To je za mě jedna z nejlepších možností, protože tam už se zaměřují přímo na zásnubní a snubní prstýnky. To znamená, že ti poradí. Měli by ti pomoc s výběrem. Samozřejmě jsou nějaké horší a nějaké lepší prodejny, levnější a dražší jako všude, ale tato kategorie prodejen je za mě jedna z těch nejlepších.

My v Elody spadáme do této kategorie taky a zaměřujeme se hlavně na poradenství, abyste u prstýnku znaly všechny parametry, které jsou důležité. Ty si také později ve videu řekneme. Věřím, že tohle děláme nejlíp ze všech.“

Specializovaných obchodů je kolem nás docela dost, tak podle čeho vybrat ten, kam zajít?

Filip: „Určitě je to o nějaké nabídce, což zahrnuje jednak ceny, jednak styly modelů, což je v Česku u těch nejznámějších prodejců podobné, potom služby – jakou poskytují záruku, jestli prstýnek upraví, když nebude sedět a další. A jedna z nejdůležitějších věcí jsou recenze dané prodejny, protože zjistíš, jak jsou lidé z dlouhodobého hlediska s prstýnkem spokojení. Jestli se s prstýnkem něco stalo, případně jak probíhala reklamace.“

Když si tedy vybereme Elody, tak jak dlouho dopředu bychom měli přijít?

Filip: To je hodně individuální, někdo chodí rok dopředu, někdo čtyři týdny. Výroba u nás se dá stihnout i za ty čtyři týdny, ale standardní doba je kolem měsíce, měsíce a půl. Já bych doporučoval přijít tři až šest měsíců před svatbou, ale záleží na vás, jak to cítíte. Jestli chcete mít prstýnky vyřešené rok dopředu, tak proč ne.

Parametry snubních prstenů

Materiál snubních prstenů

Jeden z nejdůležitějších parametrů u prstýnků je materiál, kde je docela hodně možností od stříbra, oceli, přes zlato k platině. Jak bych si tedy měla vybrat?

Filip: „Přesně, materiál je důležitý jednak kvůli ceně, protože cena prstýnku se skládá hlavně z ceny materiálu a jednak materiál ovlivňuje to, jak dlouho ten prstýnek vydrží. Jestli ho budeš muset za dva roky vyhodit, nebo jestli ti vydrží napořád. Takže když to vezmeme od těch nejlevnějších ale zároveň nejhorších, tak se nejprve pobavíme o stříbře.

prsteny ze stříbra

Stříbro je hodně používané třeba na náušnice, ale pro snubní prstýnky, které chceš nosit každý den celý život to určitě vhodné není, protože ten prstýnek za pár let, možná už za pár měsíců zčerná. A nedá se pozlatit, pokud bys chtěla stříbrný prstýnek třeba ve žlutém nebo růžovém zlatě, tak je to záležitost pár týdnů než pozlacení sleze, ačkoli to může být vyrobeno kvalitně. Vlastnosti těchto kovů způsobí to, že na prstýnku barva nevydrží. A hlavně stříbro je velmi měkké, takže se prstýnek může snadno zdeformovat nebo poškrábat daleko více než kdyby byl vyroben z jiného kovu.“

A co třeba ocel? Je to oblíbená levnější varianta.

Prsteny z oceli

Ocel je zase opak stříbra v tom, že je velmi tvrdá, ale to neznamená, že je dobrá, protože tím, že je tvrdá se z ní špatně prstýnky vyrábí, a proto třeba nelze jakkoli upravovat velikost prstýnku. A další velkou nevýhodou je to, že se do prstýnku nedají zasadit kameny normálním způsobem tak, že jsou uchycené v kovu, ale musí se tam nalepit, což znamená, že kámen dřív nebo později vypadne.“

Tak tohle byly ty nejlevnější možnosti, ale co třeba ty nejdražší?

Prsteny z palladia a platiny

U těchto kovů se nedá říct, že by měly nějakou nevýhodu. Určitě jsou tyto prstýnky napořád. Akorát jsou taky trošku tvrdší, ty platinové obzvlášť, takže se s nimi hůř pracuje. Což znamená, že se prstýnek dá třeba hůře vyleštit, když ho chceš obnovit. Taky tím, že se s ním hůř pracuje, tak je daleko dražší. Což znamená, že ten prstýnek nestojí 20 000 Kč, kdyby byl ze zlata, ale může stát 40 000 Kč. U Palladia jsme někde mezi. Je to tedy dražší varianta, ale nedá se říct, že by byla výrazně lepší než zlato. Každý z těchto kovů má prostě lepší i horší vlastnosti.“

Takže když chci zlatou střední cestu, poměr kvality a ceny, výdrž, tak to zlato je dobrá volba?

Filip: „Přesně tak, nejlepší volba.

Prsteny ze zlata

Zlato je určitě nejoblíbenější kov pro výrobu snubních a zásnubních prstýnků. Je k tomu spousta dobrých důvodů. Ten kov se používá už tisíce let a ty výhody jsou hlavně v tom, že je to ušlechtilý vzácný kov, který působí luxusně, a hlavně je stálý, takže to znamená, že se prstýnek výrazně nemění. Nebude vypadat za nějakou dobu o tolik hůř a může ti fakt vydržet celý život. Další výhodou je to, že s ním dá dobře pracovat – dá se hezky upravit velikost, dá se vyleštit, dá se opravit apod. Což u oceli nejde a u platiny je to také horší. Ale s opotřebením musíme počítat.“

Barva snubních prstenů

Prstýnky najdeme v různých variantách v bílém, žlutém a teď i hodně oblíbeném růžovém zlatě. Podle čeho bych si měla vybrat? Jak se vyrábí?

Filip: Důležité je říct, že jediné zlato, co existuje je žluté a ty barvy se upravují pomocí příměsí. V Česku se nejčastěji prodává 14karátové zlato, které má 58,5% čistého zlata. A ať už máš bílé, žluté nebo růžové, tak je tam vždy tento podíl čistého zlata a zbytek jsou nějaké příměsi, které určují tu barvu, jestli je tam nikl, stříbro nebo měď, která jde do toho růžova. Tam je jediný rozdíl, že žluté a růžové zlato jsou řešeny těmi příměsi, ale u bílého zlata je potřeba ještě udělat povrchovou úpravu. Protože když máš většinu žlutého zlata a přidáš něco bílého, tak z toho pořád nevznikne zářivě bílá barva. Takže prstýnek v bílém zlatě bez povrchové úpravy – bez vrstvy rhodia, která se tam dává, je trošku nažloutlý. A z toho důvodu se tam dává ta vrstvička, a to je právě důležité vědět, protože nám sem chodí nevěsty se zásnubním prstenem, který je už trošku nažloutlý a my ho můžeme opravit. Za 200 Kč ho můžeme znovu potáhnout. Takže tohle je důležité u výběru vědět. A pokud se ti líbí oba kovy, tak k tomu můžeš při výběru přihlédnout a vybrat si růžové nebo žluté, které je právě v tomhle jednodušší.

Šířka snubních prstenů

Všechny prstýnky, co tady jsou mají nějakou výchozí šířku, která se dá ale jakkoli upravit. Většinou je to o tom, že ženy chtějí mít užší prstýnek než jejich partner, protože obecně na menší ruce vypadá lépe užší prstýnek. Ženy si většinou volí mezi 3 a 3,5 mm a muži mezi 4-5 mm. To jsou nejčastější šířky. Ale jak jsem říkal, není problém to upravit tak, aby to odpovídalo vaší představě. My to tady děláme tak, že máme jednoduché prstýnky v různých šířkách od 2 až do 8 mm. A vy si tady můžete vyzkoušet všechny ty šířky a na tom jednoduchém modelu si přesně řeknete šířku, která se vám líbí. A podle toho vyberete potom šířku prstýnku, který se vám líbí nejvíce.

Povrch snubních prstenů

Dalším parametrem je povrch, ten se dá také měnit dle vašich požadavků. Nejčastějším typem povrchu je lesk. Všechny zásnubní prstýnky jsou lesklé, většina šperků taky, ale u těch snubních prstýnků existují různé maty. Od jemných matů po takové ty čárkované – satinované až po hrubé, pískované povrchy. Tam záleží jednak na tom, co se vám líbí a jednak na tom, co s tím prstenem chceš dělat. Hodně záleží na zaměstnání, nemusí to být zrovna horník, ale stačí, když člověk třeba chytá nějaké kovové věci, protože prstýnek se může částečně poškrábat při kontaktu s kovovými předměty – s klikou, činkou atp. To znamená, že u jemného povrchu (lesklý, jemný mat) se rychle objeví první škrábance. Zatímco u hrubého matu, který je odolnější, škrábance splynou a těch hrubých škrábanců zas tolik nebude. Čím je povrch jemnější, tím se povrch rychle zmatní a u jemného matu se povrch naopak vyleští, takže jde více do toho lesku. A dá se říct, že po roce, po dvou letech nošení lesklý i jemně matný prstýnek budou vypadat skoro stejně. Správnou péči to lze pouze oddálit, neznamená to však, že prstýnek není vyroben kvalitně, když po pár letech změní svůj vzhled. Je to přirozený proces, kterému se prostě nedá zcela předejít.

Profil snubních prstenů

Je to o tom, jak ten prstýnek vypadá zvenku, to je jako seshora a uvnitř. Zatímco nahoře je to o tom, jak vypadá – je to pouze estetická věc, jestli je ten prstýnek rovný nebo zaoblený. Uvnitř je to o pohodlí. To znamená, že když je ten prstýnek uvnitř rovný, tak lépe splyne s prstem, ale hůře se sundává. Zatímco když je uvnitř zaoblený, tak jde lépe přes kloub, což je super pro lidi, kteří mají štíhlé prsty a velké klouby. Nebo když víte, že budete kvůli práci prstýnek každý den sundávat, je důležité vzít si ten zaoblený profil. Takže je důležité si to říct a případně u vybraného modelu změnit. Je to zdarma.

Diamant vs. zirkon

A co nás dámy nejvíce zajímá, je to, jestli na tom prstýnku nahoře něco najdeme. Jestli tam bude třeba diamant, briliant nebo třeba zirkon. Jaký je v tom rozdíl?

Filip: Jak jsi říkala, týká se to jenom dámských prstenů, protože pánové si do snubních prstýnků kameny nedávají. Rozdíl mezi zirkonem a diamantem je obrovský. Hlavně v ceně, jediný důvod, proč by se někdo rozhodl pro zirkon je právě cena. Když jsou kameny nové, vypadají úplně stejně a jako laik je nerozeznáte. Problém je v tom, že tím, že zirkon není přírodní, není tak tvrdý, po čase zežloutne a poškrábe se. To znamená, že bude zašlý, nebude se třpytit. Zkrátka už nebude dělat takovou parádu, což je problém, když chceme mít prstýnek na celý život. Zirkon zkrátka po pár letech nebude vypadat tak hezky, jako třeba diamant, který je nejtvrdší. Rozdíl mezi diamantem a briliantem je pouze v tom, že briliant je vybroušený diamant. Takže je to v podstatě to samé.

Jaké další parametry ovlivňují cenu prstýnku?

Filip: Kameny, zlato nebo nějaký jiný drahý kov. Cenu ovlivní všechno, co zvýší hmotnost daného kovu. To znamená větší spotřeba zlata např. rozšíření prstenu, vyšší tloušťka atd. Když si srovnáváte cenu prstýnků, tak to není jen o šířce, ale je to o celkové hmotnosti. Je dobré si to propočítat, například, že tento prstýnek stoji 3 000 Kč na 1 gram, tady ten víc.

Velikost prstenu

Filip: Poslední důležitá věc je velikost, která má také vliv na cenu. Když má prstýnek kameny po celém obvodu, bude stát ve velikosti 50 méně než ve větší velikosti, na kterou je potřeba použít více kamenů. Takže je třeba počítat i s tímhle.

Jak změřit velikost snubních prstenů, když nepřijdeme do kamenného obchodu?

Filip: Je určitě hromada možností, najdeš jich na internetu spoustu. Ale je fakt dobré tohle nepodcenit, protože třeba provázkem to změříš, ale můžeš se o 1-2 mm seknout a pak ti ten prstýnek nebude sedět. To je přesně důvod proč e-shopy nejsou tak dobrou volbou. Pak je možnost, kterou také nabízíme, že posíláme měřící kroužky, to je takový pásek, který si dáš kolem prstu a v lupičce se ti ukáže číslo, ten ale není tak přesný. Další věc, která je trochu lepší je měřící kroužek, který vypadá jako svazek na klíče.

To je pro dnešní video všechno. Teď už víte to nejdůležitější pro výběr snubních prstýnků a víte toho 3x víc než průměrná prodavačka v obchodním centru. Budeme určitě moc rádi, když k nám přijdete na nezávaznou konzultaci, Kolegyně se vám bude hodinu věnovat a vy projdete postupně všechny parametry a vyberete si ty vaše vysněné prstýnky.

Tak se mějte krásně a budeme se těšit u dalšího videa.


Další videa

Štítky