Kolik stojí svatba? A jak sestavit svatební rozpočet

Ukázka videa pro neregistrované ↓↓↓

Přehrát video
Zapnout zvuk

Registrujte se zdarma a pusťte si celé video

A hned získáte neomezený přístup k veškerému obsahu a soutěžím.

Nebo se přihlaste kliknutím zde.

Dnes tu máme zapeklitou otázku, která se docela často řeší a je na ni velmi těžké odpovědět. Tou otázkou je, jak sestavit svatební rozpočet.

Na svatbě můžete hodně ušetřit a dát například jen tisíc korun za matriční správní poplatek, a nebo můžete zaplatit stovky tisíc za krásnou svatbu v obrovském areálu, s nádhernými dekoracemi a cateringem. Záleží jen na tom, co máte rády a do čeho chcete investovat. Nebo si můžete vzpomenout na poslední svatbu, kterou jste navštívily a vybavit si, co se vám líbilo nebo nelíbilo, co vás zaujalo, a co byste chtěly mít na vaší vlastní svatbě.

Ale abyste získaly konkrétní přehled a v hlavě si tak mohly utvořit představu kolik byste za svatbu chtěly dát, pojďme se podívat na hlavní položky celého svatebního rozpočtu od největších až po ty nejmenší. My si uděláme hypotetickou klasickou sobotní svatbu o 70 lidech. Tak se na to pojďme společně podívat.

Jídlo a pití na svatbě

Za nás tou největší položkou svatebního rozpočtu je určitě cena za catering nebo za jídlo a pití na vaší svatbě. Zde je spoustu variant, jak tuto položku zajistit. Můžete si rezervovat areál, který má svůj catering a máte zajištěno naprosto všechno bez starostí. Nebo si můžete pronajmout místo a zařizujete si catering zvlášť. Častou variantou je rezervace restaurace, kde vám v rámci jejich prostor udělají vše, co po nich chcete. Další možností je zařídit si jídlo a pití úplně sami zvlášť. Cena se odvíjí od toho, jaké máte požadavky. Můžete mít servírovaný oběd o třech či pěti chodech. Záleží prostě jen na vás. Cena se také odvíjí od pití. Můžete mít pouze víno a pivo nebo můžete zvolit tvrdý alkohol, v tomto případě bude cena vyšší. Částky za osobu se pohybují od pětiset do dvou tisíc korun, ale určitě se dá utratit mnohem více, podle toho, jaké jsou vaše požadavky.

Pro naši vzorovou svatbu jsme zvolily odpolední raut bez servírovaného oběda. Vznikla nám cena tisíc korun na osobu. Takže do rozpočtu přidáváme 70 000 Kč.

Pronájem svatebního místa

Druhá největší položka rozpočtu je bezpochyby cena za pronájem svatebního místa. Zde záleží na spoustě okolnostech, například jaký typ místa to je. Chcete mít svatbu celý den v prostorách zámku Kačina, v konferenčním sále v Praze, ve zrekonstruované stodole na okraji vesnice, v opraveném mlýně nebo třeba ve staré továrně (ta začíná být v poslední době fakt populární)? Od toho se odvíjí cena. Můžeme se bavit od 500 Kč, což je spíš symbolický poplatek za fotbalové hřiště či zahradu u staré myslivny. Nebo můžete mít pronájem za čtvrt milionu, kde máte nádherné prostory vnitřní i vnější a k tomu třeba i ubytování pro všechny hosty.

My jsme si zvolily pro naši svatbu zlatou střední cestu, a to sice pronájem zrekonstruované stodoly, která nás vyjde na den na 40 000 Kč.

Svatební fotograf a kameraman

Další důležitou položkou je kameraman a fotograf. Výběr je hodně široký, a to včetně ceny. Kameraman vám může poskytnout třeba hodinový filmový formát nebo jenom krátký pětiminutový sestřih svatebního dne. Fotograf s vámi může strávit buď celý den nebo jen pár hodin.

Pro naši svatbu jsme zvolily rozpočet 30 000 Kč za obě služby. Od kameramana budeme chtít pětiminutový sestřih a od fotografa budeme chtít, aby s námi strávil pár hodin během odpoledne a večera. Proto za každou službu budeme platit 15 000 Kč.

Oblečení na svatbu

Další položkou je částka za oblečení. Tím nemyslíme jen svatební šaty a oblek, ale i doplňky pro družičky a pro družbu (např. motýlky, kravaty nebo květinové náramky a čelenky). Pro tyto položky máme vyhrazeno 1 000 Kč, ale hlavní jsou samozřejmě svatební šaty.

Svatební šaty

Ty se dají sehnat už od 5 000 Kč, když si je koupíte z výprodeje z půjčovny, a nebo si můžete nechat ušít na míru od přední módní návrhářky, které budou jen pro vás, a které vás mohou vyjít třeba na 50 000 Kč. My jsme se rozhodly, že si je necháme ušít tady u nás v Elody. Chceme nějaký klasický střih a vyjdou nás na cca na 16 000 Kč.

Oblek pro ženicha

K tomu započítáme oblek, u kterého je cena podobná. Můžete mít oblek z konfekce za 5 000 Kč nebo oblek na míru za 50 000 Kč. My jsme se rozhodly vydat střední cestou a oblek máme za 10 000 Kč. Tudíž tady ta položka nás vyjde na nějakých 27 000 Kč.

Květiny na svatbu

Do našeho rozpočtu teď přidáme částku 20 000 Kč, a to za květiny a dekorace. Dekorace se liší od toho, jestli si je nakoupíte samy a nazdobíte si místo, nebo si zaplatíte dodavatele, který vám to v balíčku vše připraví. Za květiny platíte druh květin a počet vázaných kytek. My jsme pro naši svatbu zvolily částku 12 000 Kč, kde chceme vázanou kytičku pro nevěstu, pro maminky a pro svědkyni. Zbytek květin necháme na výzdobu. Dekorace si nakoupíme samy a místo si i samy vyzdobíme, proto počítáme s částkou 8 000 Kč. Na této položce můžete hodně ušetřit.

Snubní prsteny

Stejnou částku dáme i za snubní prstýnky, protože jsme se rozhodly pro zlaté. Nechceme chirurgickou ocel, ale zároveň nechceme platinové prstýnky s brilianty za sto tisíc. Přidáváme tedy 20 000 Kč. Pokud hledáte zlaté prsteny, které vydrží navždy, za rozumnou cenu, prozkoumejte zlatnictví Elody.

Zábava

Na naší vzorové svatbě se nechceme nudit, proto jsme se rozhodly, že nějakou tu tisícovku dáme i do zábavy. Pokud vy chcete investovat více, doporučujeme živou kapelu, zde se ale ceny pohybují kolem 30 000 Kč. Pokud to pro vás není důležité, můžete poprosit kamaráda, aby vám pouštěl písničky, a nebo někoho, kdo si připraví nějaké hry. My nechceme nikoho zatěžovat, proto jsme zvolily DJ ale s moderací, protože nemáme moderátora ani koordinátora. DJ tam s námi bude celý den, bude to moderovat, večer zahraje, občas zapojí nějakou hru. Zde si musíme připravit nějakých 10 000 Kč.

Kadeřnice a vizážistka

A protože se takhle krásné většinou nebudíme, budeme potřebovat někoho, kdo nám pomůže, abychom nějak vypadaly. Proto využijeme službu kadeřnice a vizážistky. Kadeřnice 2 000 Kč za účes, vizážistka 1 500 Kč. Celkem tedy 3 500 Kč.

Správní poplatek a svatební oznámení

Rozhodně si připravte i 1 000 Kč za správní poplatek za sňatek. Stejnou částku (1 000 Kč) jsme daly i za svatební oznámení.

Jsme ve finále! Kolik stojí naše svatba?

Celková částka za naší vzorovou svatbu je 222 500 Kč. Nebojte, neplatíte to vše naráz, ale v průběhu celého roku.

Na každé položce se dá ještě ušetřit. Ale zároveň všechny tyto částky jsou částky základní a není zde nic navíc – třeba cena za pronájem obřadního místa, hudba na obřadě, svatební koordinátor, fotokoutek, dárky pro hosty a další.

Nebojte se, část peněz se vám vrátí na darech nebo můžete do programu zařadit tombolu nebo jiné hry s příspěvkem. Záleží na tom, co má každý rád.

Doufáme, že vám toto video pomohlo utřídit si vaše priority a získat lepší představu o celém svatebním rozpočtu. Přejeme vám klidné diskuze o svatbě s vaším budoucím manželem.

Mějte se krásně a těšíme se na vás u dalšího videa.

Další videa

Štítky